Часті питання

Щось болить, не знаю куди звернутись

Діагностикою займається лікар, а не пристрій. УЗД апарат лише допомагає "побачити" проблему. Якщо у вас немає можливості звернутися до сімейного лікаря, з проблемою допоможе розібратися лікар УЗД.

Дізнавшись ваші скарги та історію хвороби, лікар приступить до діагностичного пошуку. Базуючись на диференціальній діагностиці можна дати досить чіткі відповіді і окреслити діагноз. Наприклад знайти причину болю в плечі, тривалої температури при відсутності інших симптомів, чи болю в горлі коли щитовидка не змінена і немає ЛОР патології.

Особливо слід поспішати при гострому болі. Наприклад в животі чи ногах, ви можете відразу звернутися на УЗД.

Що можна побачити на УЗД

Перелік всіх ділянок та органів які підлягають дослідженню. Вони групуються в стандартні протоколи чи виконуються поокремо.

ділянка живота: печінка, жовчний міхур та протоки, підшлункова залоза, селезінка, нирки, наднирники, сечовий міхур, лімфовузли, оглядово кишківник та шлунок, магістральні судини.

ділянка грудей: серце, легені, легеневі синуси, вилочкова залоза, молочні залози, грудні залози, ребра та грудина

ділянка шиї та голови: щитоподібна залоза, слинні залози, мигдалики, голосові зв'язки, хрящі гортані, очі та орбіта, нейросонографія, утвори (лицевої та волосистої частини голови, вух)

статева система: у чоловіків (простата, сім'яні міхурці, яєчка, протоки, венозні сплетення, пеніс) та жінок (матка, ендометрій, шийка, яйники, труби, піхва).

опорно-руховий апарат: суглоби великі та дрібні (пальців, скроневі), хребет, м'язи та зв'язки.

судини з доплерографією: шиї та голови, кінцівок, нирок (при гіпертонії), діалізна фістула.

м'які тканини та окремі структури: глибокі та поверхневі утвори, лімфовузли, пахові канали, нігті.

УЗД виконується абдомінально, вагінально та ректально. Дослідження проводиться дітям та дорослим людям різного віку.  

Підготовка до обстеження

Дослідження органів черевної порожнини проводиться натще. Щоб провести ранкове обстеження бажано не їсти після 19:00. Якщо обстеження у другій половині дня, допускається легкий сніданок за 4-6год до обстеження. Крім того жувальна гумка та паління заборонені за годину до дослідження.

Особливості при метеоризмі (загазованості) читай нижче

Дослідження органів малого тазу, нирок, сечового міхура виконується при наповненому сечовому міхурі. Випийте 0,5-1л негазованої води за 30хв до обстеження.

Дослідження молочних залоз виконується на 7-10 день циклу

Трансвагінальне дослідження виконуються при спорожненому сечовому міхур

Трансректальне дослідження виконуються після очисної клізми при спорожненому сечовому міхур

Перед обстеженням не використовуйте мазі. Їх можна нанести безпосередньо після дослідження 

Обстеження дітей до 18 років виконується в присутності батьків (супроводі дорослого)

Загазованість кишківника

При загазованості (метеоризмі) за 3 дні до обстеження з раціону виключити продути котрі сприяють здутті живота: молоко, фрукти та овочі у сирому вигляді (особливо, капуста білокачанна), кондитерські вироби, бобові, пряні, гострі та мариновані страви, дріжджовий хліб, газовані напої, алкоголь.

Якщо є проблеми з перетравленням їжі, то слід приймати ферменти, а у разі закрепів - проносні

Особливості обстеження дітей

Обстеження органів черевної порожнини виконується через 3-4години після прийому їжі, для немовлят оптимально перед годуванням. Крім того заборонено жувальну гумку за годину до дослідження.

Дослідження при дискінезії жовчного міхура виконується вранці натще. Після попереднього огляду виконується проба з жовчегінним сніданком (сорбіт, жовтки вареного яйця, йогурт) яка триває протягом 1 години.

Особливості при метеоризмі (загазованості) читай нижче

Обстеження органів малого тазу, нирок, сечового міхура виконується при наповненому сечовому міхурі. Випийте 0,5л негазованої води, чаю за 30хв до обстеження. Не вживайте солодкі газовані напої!

Обстеження дітей до 18 років виконується в присутності батьків (супроводі дорослого) 

Обстеження людей з обмеженими можливостями 

Такі пацієнти обстежуються в присутності супроводжуючого, щоб допомагати за потреби зміни положення тіла. Адже часто в таких хворих є "таємниці" - болючі місця, недавні травми чи переломи, психологічні особливості. Про них знає близька людина і може ефективно допомогти щоб уникнути ненавмисної шкоди зі сторони працівників.

Теж саме стосується людей з надмірною вагою, через що самообслуговування буває обмеженим

Обстеження хірургічних пацієнтів (в ділянці рани)

Перед обстеженням не використовуйте мазі. Їх можна нанести безпосередньо після дослідження.

При наявності пов'язки, візьміть додатково перев'язувальний матеріал. Перед самим обстеженням пов'язку потрібно зняти, а після обстеження накласти нову.

При наявності гіпсової лонгети, уточніть в свого лікаря, чи її можна зняти, або розкрити для ультразвукового дослідження.

Обстеження при інфекційних захворюваннях

Якщо у пацієнта є інфекційні захворювання, про них слід повідомити лікаря. А саме:

- грибкові чи вірусні захворювання шкіри

- вірусні захворювання що передаються контактним способом, якщо в ділянці обстеження є дефект шкіри

- наявність вірусних захворювань що передаються респіраторним шляхом, зокрема грип, COVID, кір, краснуха, скарлатина та ін.

При наявності ураження шкіри в ділянці огляду (грибкові, вірусні, бактерійні, травми, чи ін.), не використовуйте мазей (кремів, гелів) за 1год до обстеження. Вони будуть розчинені гелем, тому наносити їх краще згодом, можна безпосередньо після обстеження. З потреби візьміть запасні перев'язувальні засоби.


Як часто можна проводити УЗД?

Ультразвук чинить мінімальний вплив на тканини нашого організму. Тому його безпечно проводити кілька разів протягом року чи місяця. 

Та є винятки. Наприклад УЗД ока можна робити 1 - 2 рази на місяць. Позачергові дослідження встановлює лікуючи лікар.

Для вагітних є рекомендовані проміжки обстежень, які називаються скринінги. Особливо варто обмежитись в перші тижні від бажання фотографувати як розвивається малюк. Позачергові дослідження встановлює лікуючи лікар.

Дослідження внутрішніх органів, кінцівок, кровотоків посудинах, особливо в процесі лікування, чи після операції можна виконувати часто. За потреби, його можна проводити і по декілька разів на день, що визначається лікуючим лікарем.

З появою сучасних апаратів звукове навантаження на тканини зведено до мінімуму, з максимальною безпечністю. Та обмежень дотримуватися варто.

Протипокази до УЗД

Вони мінімальні. Наприклад алергія на гель. Та вона трапляється вкрай рідко, адже компоненти гелю це водний розчин крохмалю. В гель може бути доданий барвник, він буває прозорим, блакитним чи жовтуватим.

Боязнь замкнутих приміщень, якщо кабінет без вікон. Боязнь медичної апаратури чи медперсоналу. Та їх теж можна успішно оминути.

Обмеженнями до виконання УЗД є захворювання шкіри або відкриті рани (піодермія, ВІЛ, вірусний гепатит, нориці в ділянці досліджуваного органу). При таких випадках використовують одноразові відмежувальні засоби.

Щоб нівелювати інфекційний вплив, поверхня датчика обробляється антисептиками. Більше того, при вірусних інфекціях (грип, COVID) режим захисту пацієнтів та персоналу що працює в кабінеті, передбачає обробку всього апарату з датчиками та кабінету в цілому.

УЗД легень

Ультразвук легень добре себе зарекомендував у FAST протоколах. А при епідемії COVID-19 були розроблені спеціальні критерії при дослідженні вірусних пневмоній.

Можна діагностувати зміни на межі плеври та альвеол, з чого власне починається вірусне ураження легень. УЗД відрізняє мінімальну кількість рідини чи випоту менше 1мл. До того ж, на ранніх етапах хвороби цей метод показав більшу чутливість. 

В пізніші періоди, коли легенева тканина уражається в глибину а кількість рідини збільшується, більш доцільним є КТ легень.

Також, УЗД не несе променевого навантаження і є абсолютно безпечним в порівнянні з КТ. Були випадки коли хвороба прогресувала і людям виконували КТ по 2-3рази. Це різко збільшувало променеве навантаження. В той же час, на пізніх етапах хвороби, інформативність УЗД знижується.

То ж УЗД є методом вибору діагностики пневмоній на ранніх етапах вірусної інфекції легень*. Залишаючи місце КТ, на більш пізніх етапах чи при негативній динаміці.

* - інтерстиційний синдром - основний критерій в діагностиці, притаманний не лише вірусним пневмоніям, але й при серцевій недостатності та бактеріальній антоксикації, тому УЗД має дещо ширші можливості.

Які хвороби не діагностуються по УЗД?

Буває, що в пацієнта є симптом хвороби, навіть зміни в аналізах, а на УЗД норма. Справа в тому, що УЗД показує анатомічні і структурні відхилення в органі. Це не завжди корелює із аналізами чи симптомами хвороби. Наприклад при цукровому діабеті - підшлункова не змінюється на УЗД. Чи при інсульті, коли втрачається функція кінцівки, змін по м'язах чи судинах на початку хвороби не буде жодних. 

Та навіть в такому разі заключення має інформаційну цінність для вашого лікаря. Це називається "метод виключення". Якщо немає анатомічних відхилень, слід шукати матаболічні зміни і т.д. по ланцюжку обстежень доки не буде встановлено остаточний діагноз. 

Те ж саме стосується медикаментів. Якщо ліки не допомогли, слід сказати про це лікареві, а не шукати іншого. Адже знаючи як діють препарати лікар розуміє які ланки патогенезу задіяні а які ні, що є теж складовою дедуктивного пошуку.







0977982347 

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати